Niedowład krtanii

JAK WYLECZYĆ DYSFONIĘ ?

Skąd się bierze głos?
Do wytworzenia głosu potrzebny jest dźwięk, a dźwięk to drgania mechaniczne i akustyczne. W naszym ciele miejscem tworzenia głosu jest krtań zbudowana z chrząstek, więzadeł i mięśni. W tworzeniu głosu biorą udział mięśnie zwane fałdami głosowymi albo strunami głosowymi. Fałdy głosowe to elementy zdolne do drgań.

Zaburzenia głosu (dysfonia)
Pamiętajmy, że głos jest narzędziem pracy w przypadku większości osób czynnych zawodowo. Bez głosu nie da się pracować jeśli jesteś nauczycielem, dziennikarzem, artystą posługującym się głosem, albo twoja praca wymaga bezpośredniego kontaktu z klientem.
Co się stanie jeśli w wyniku stanu zapalnego albo porażenia fałdy głosowe nie stykają się? Między fałdami z powodu niedowładu tworzy się szczelina o różnym kształcie i wydychane powietrze nie zamienia się w falę głosową lecz tworzy szmer.
Charakterystycznym objawem tego stanu jest chrypka nasilająca się po wysiłku, a nawet bezgłos.

Zdarza się, że opisane komplikacje są wynikiem operacji w obrębie szyi, np. tarczycy. Dochodzi wtedy do porażenia strun głosowych i możemy mieć problemy takie jak:

  • utrata głosu,
  • chrypka,
  • zaniki głosu,
  • nadmierne napięcie mięśni szyi w czasie mówienia,
  • suchość błony śluzowej gardła,
  • duszności,
  • problemy z połykaniem.
Jak leczy się dysfonię?
Szczegółową diagnostykę może wykonać laryngolog lub foniatra.
Jeśli okaże się, że przyczyną problemów jest niedowład krtani lekarz może zlecić terapię polegającą na leczeniu farmakologicznym, często połączoną z terapią logopedyczną czyli odpowiednimi ćwiczeniami oddechowymi, fonacyjnymi, emisji głosu.
Istnieją również nowoczesne metody fizjoterapeutyczne wykorzystujące elektrostymulację.
Taką metodą jest terapia aparatem Vocastim polega na stymulacji nerwowo – mięśniowej i daje dobre rezultaty w przypadkach dysfonii i dysfagii (zaburzeń połykania).
Wskazaniem do terapii aparatem Vocastim są:

  • porażenia krtani,
  • porażenia ośrodkowe z afazją, dyzartrią, dysfagią.

Jeśli zastosowana zostanie stymulacja mięśni w czasie fonacji znacznie poprawi się napięcie tych mięśni, a tym samym jakość głosu. Zastosowanie elektrostymulacji porażonych mięśni krtani pozwala pacjentowi przełykać bez trudności.
Elektrostymulacja mięśni zapobiega dalszemu ich wiotczeniu, a w przypadku jak najszybszego rozpoczęcia systematycznej terapii daje szansę na wyleczenia.

Terapia polega na zamiarowych ćwiczeniach fonacyjnych. Na szyi pacjenta umieszczone są elektrody. W czasie wymawiania dźwięków (praca z płytą CD) pacjent używając przycisku wyzwala impuls elektryczny wzmacniając pracę mięśni.

Opracowała
Bożena Szurlej
Neurologopeda
www.terapiamowy.com