Elektrostymulacja

Zabiegi elektrostymulacji prądami TENS/ EMS  są skutecznym uzupełnieniem terapii logopedycznej i leczenia ortodontycznego.  Są całkowicie bezpieczne.

Elektroterapia prądami TENS/EMS przeznaczona jest dla dzieci i dorosłych. Metoda elektrostymulacji pozwala na oddziaływanie na cały aparat artykulacyjny wspomagając jego działanie. Stymulacja prądami pobudza włókna mięśniowe, dzięki czemu następuje wzmocnienie siły mięśni.

Jest pomocna w niwelowaniu nawykowego otwieraniu ust, nadmiernego  ślinienia, w zaburzeniach napięcia mięśniowego sfery ustno-twarzowej, braku pionizacji języka, oraz przy problemem z połykaniem. W przypadkach terapii dzieci  z mózgowym porażeniem dziecięcym, rozszczepem wargi i podniebienia jest ważnym wsparciem w całej terapii.  Elektrostymulacja sprawdzi się też przy zaburzeniach oddychania oraz po urazach czaszkowo-mózgowych. Lista schorzeń, gdzie elektrostymulacja może pomóc jest naprawdę długa

Elektrostymulacja prądami TENS

TENS czyli przezskórna stymulacja nerwowa to metoda elektroterapii, która opiera się na działaniu impulsów elektrycznych o niskiej częstotliwości. Prąd generowany przez elektrostymulator, wpływa na nerwy obwodowe, odpowiedzialne za odczuwanie temperatury. Nerwy te odpowiadają za przesyłanie sygnału na drodze nerwowej aż do synaps rdzenia kręgowego, który wywołuje dwa efekty. Pierwszy – impuls elektryczny zakłóca przepływ bodźców bólowych do mózgu, dlatego mózg nie otrzymuje prawdziwych danych dotyczących miejsca występowania i nasilenia bólu. W konsekwencji prąd wpływa korzystnie na struktury nerwowe i uniemożliwia prawidłowe odczuwanie bólu. Z kolei drugi efekt jest taki, że elektroterapia TENS wyzwala zwiększoną produkcję naturalnych hormonów beta-endorfin, które mają budowę zbliżoną do morfiny. Ich działanie jest silnie przeciwbólowe i wpływa na poprawę nastroju. W terapii logopedycznej elektrostymulacja obejmuje całą sferę ustno-twarzową i w swoim ogólnym założeniu ma na celu pobudzić do lepszej pracy aparat artykulacyjny, a tym samym usprawnić realizację poszczególnych głosek i uaktywnić rozwój mowy, wspomóc proces poboru pokarmu i przełykania,  znormalizować napięcie mięśniowe, zniwelować asymetrię w obrębie twarzy, oraz nadmierne ślinienie.

Elektrostymulacja prądami  EMS

Elektroterapia nerwowo-mięśniowa EMS  wzmacnia i rozbudowuje mięśnie, pobudza krążenie krwi i limfy, ma działanie rozluźniające i relaksujące.  Stymulacja prądami EMS wpływa na nerwy ruchowe, które pobudzają mięśnie do skurczu.  Pacjent poddany zabiegowi  elektrostymulacji odczuwa delikatną i jednocześnie głęboką penetrację prądu, w tkankach podskórnych, nerwach oraz mięśniach.

Elektrostymulacja prądami TENS/EMS przeznaczona jest dla dzieci i dorosłych z:

  • opóźnionym rozwojem mowy;
  • zaburzeniami artykulacji;
  • nawykowym otwieraniem ust;
  • zaburzeniami napięcia mięśniowego;
  • zaburzeniami stawów skroniowo-żuchwowych;
  • dysfagią (problemami z połykaniem);
  • krztuszeniem podczas jedzenia i picia;
  • mową nosową;
  • afazją;
  • porażeniem nerwu twarzowego;
  • porażeniem mózgowym;
  • rozszczepem wargi i/lub podniebienia.

Niektóre przeciwwskazania do elektrostymulacji:

  • silna arytmia serca,
  • epilepsja (wymaga konsultacji z neurologiem),
  • aktywny nowotwór złośliwy,
  • stany pooperacyjne oraz świeżo po urazie,
  • nieuregulowane nadciśnienie,
  • gorączka.

Konsultacja wstępna z logopedą określającym rodzaj i ilość potrzebnych zabiegów trwa 50 min i kosztuje 130 zł. Podczas  spotkania przeprowadzany jest wywiad, podstawowe badanie logopedyczne oraz pierwszy zabieg elektrostymulacji. Istnieje możliwość zakupu kompletu elektrod (pakiet 4 szt.), który pozwala na wykonanie 20+ zabiegów. Każdy nowy komplet elektrod kosztuje 60 zł.

Kolejne zabiegi realizowane są w ramach oddzielnych wizyt poświęconych tylko na elektrostymulację (35-65 zł) lub w trakcie terapii logopedycznej/neurologopedycznej (bez dodatkowych opłat).

Formy prowadzenia terapii

Stacjonarna

Gabinet terapii logopedycznych i neurologepedycznych znajduje się pod adresem:

Wielka Wieś
ul. Szkolna 2

Zdalna

Korzystam z przyjaznych narzędzi online ( Zoom ). Czas trwania terapii logopedycznej to 30 lub 50 min. W przypadku dzieci od 5 do 8 roku życia – zalecany czas trwania terapii on line to 30 min.

Mobilna

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, zapewniam terapię neurologopedyczną z dojazdem do domu na terenie Jerzmanowic i w okolicach do do 20 km w formie wizyt domowych w wybrane dni tygodnia w godzinach przedpołudniowych.

ZAPRASZAM DO KONTAKTU

Centrum Usług Logopedycznych i Zdrowotnych

601 874 016

bs@terapiamowy.com

5 + 8 =