Refleksoterapia twarzy

Refleksologia twarzy

Techniki masażu refleksorycznego twarzy wywołują natychmiastowy efekt jej liftingu, poprawiają krążenie krwi i limfy, stymulują mięśnie i przewodnictwo nerwowe. Sprawiają, że twarz jest rozjaśniona, zaróżowiona, jędrna a zmarszczki wygładzają się.

Refleksologia twarzy może być stosowana po wstrzyknięciach Restylane i innych wypełniaczy zmarszczek. Pomaga ona pozbywać się grudek/stwardnień w tkankach skóry powstałych w miejscach wstrzyknięć. Należy jednak zachować odpowiedni odstęp pomiędzy wprowadzeniem wypełniacza a masażem refleksorycznym. W przeciwieństwie do refleksologii stóp, terapia twarzy może być stosowana u każdego człowieka. Ciąża, zapalenia żył, duże zabiegi operacyjne nie są przeciwwskazaniami do refleksologii twarzy. Refleksologia to masaż leczniczy, wywołujący szereg łańcuchowych reakcji biochemicznych w naszych organizmach. Ogólne poczucie rozbicia i zmęczenia to typowe objawy po terapii twarzy.

Działanie ogólne

Terapia twarzy wprowadza organizm w stan równowagi wewnętrznej czyli homeostazy. Sprawia, że ciało samo uruchamia procesy regulacji i regeneracji, co sprzyja zdrowieniu. Pobudza mechanizmy detoksykacji i oczyszczani organizmu, pobudza przemiany metaboliczne. Polepsza cyrkulację krwi i limfy, i tym samym odżywienie i lepszą detoksykację tkanek. Uodparnia na stres psychiczny i fizyczny.

Wpływ na emocje

Masaż refleksoryczny twarzy jest przyjemny, uwalnia od napięć i negatywnych emocji, głęboko relaksuje, wprowadza pacjenta w błogostan. Powoduje tzw. uporządkowanie emocjonalne i przewartościowanie uczuć, co pozytywnie przekłada się na myślenie o własnym “ja” i relacje z innymi ludźmi.
Wpływ na umysł
Praca na tzw. liniach czaszki i akupunktach głowy poprawia sprawność umysłową dzieci i dorosłych. Usprawnia myślenie i koncentrację oraz zdolność zapamiętywania.

Wpływ na skórę twarzy

Masaż poprawia napięcie skóry. Sprawia, że jest ona bardziej elastyczna i sprężysta. Lepiej znosi stres dnia codziennego. Poprawia lokalne krążenie krwi i limfy a tym samym zmniejsza tendencję do opuchlizny twarzy i tzw. worków pod oczami. Wygładza i spłyca zmarszczki. Po masażu cera jest rozjaśniona, zaróżowiona. Refleksologia przygotowuje twarz do inwazyjnych i nieinwazyjnych zabiegów dermatologiczno-estetycznych i chirurgicznych. Stosuje się ją też w postępowaniu po nich. Więcej w zakładce: Refleksologia w kosmetyce.

Refleksologia twarzy to doskonała terapia stosowana przy:

⦁ problemach z koncentracją i zapamiętywaniem
⦁ bezsenności
⦁ stresie i wyczerpaniu psychofizycznym
⦁ stanach napięcia emocjonalnego
⦁ zespole bolesnego napięcia przedmiesiączkowego
⦁ stanach depresyjnych i lękowych
⦁ uszkodzeniach mózgu i rdzenia kręgowego
⦁ chorobach nerwów twarzy
⦁ upośledzeniu umysłowym (np. zespole Downa)
⦁ chorobach nieuleczalnych jako terapia łagodząca ból i poprawiającą komfort życia
Terapia refleksologiczna twarzy odbywa się w sesjach, na które składa się od 12 do 15 zabiegów, w odstępach jednotygodniowych, dwa razy do roku. W przypadku terapii ant-aging spotkania powinny odbywać się 2 do 5 razy w tygodniu, przez okres 7 do 10 tygodni.
Refleksologia twarzy może być stosowana po około tygodniu od wstrzyknięcia  tzw. wypełniaczy zmarszczek.

Estetyczne działanie refleksologii twarzy jest nieporównywalne z żadnym innym masażem twarzy. Jest to jedyny dostępny zabieg wykonywany na twarzy, który oprócz doskonałych efektów pielęgnacyjno-estetycznych ma znaczenie zdrowotne. Jego efekty przekładają się nie tylko na stan twarzy ale i całego organizmu.
Jakich efektów kosmetycznych możemy spodziewać się po zabiegu refleksologii twarzy?
Opisując efekty refleksologii twarzy ustawiliśmy je w kolejności od efektów natychmiastowych do tych długotrwałych-terapeutycznych, których do tej pory w kosmetologii nie było.
Przywracanie witalności skórze twarzy – Manualne techniki terapeutyczne pobudzają krążenie krwi i limfy na poziomie twarzy. Już po pierwszym zabiegu znikają opuchlizny i obrzęki twarzy (np. te tworzące się w okolicy dolnej krawędzi oczodołów). Pobudzając mapy twarzy przywracamy jej naturalny koloryt, zdrowy blask i witalność.
Działanie p/zmarszczkowe i liftingujące – Zaburzone z różnych przyczyn przewodnictwo bodźców nerwowych powoduje, że mięśnie twarzy tracą jędrność a bezpośrednio połączona z nimi skóra marszczy się i zaczyna zwisać. Specjalne techniki pracy na mięśniach twarzy pobudzają komunikację nerwową. Mięśnie otrzymują właściwą stymulację a dzięki temu poprawia się również napięcie i jędrność skóry. Zapobiegamy w ten sposób powstawaniu nowych zmarszczek i wygładzamy już istniejące. Przywracamy naturalny owal twarzy.
Sprzężenie zwrotne organy-zmarszczki – Działanie refleksologii polega na odruchowym pobudzaniu narządów wewnętrznych człowieka. Dzięki temu pracują one sprawniej i wydajniej. Polepsza się wzajemna komunikacja między nimi. Sesje refleksologiczne mają na celu przywrócenie równowagi wewnętrznej czyli homeostazy organizmu. Stan naszych narządów to też stan naszej twarzy, to jej wygląd! Pojawianie się m.in. zmarszczek i ich charakter zależne są od kondycji naszego organizmu, od poszczególnych jego funkcji. Przedwczesne zmarszczki poprzeczne na czole będą świadczyć o niedostatecznym nawadnianiu organizmu i słabej kondycji jelita grubego, pionowa zmarszczka między brwiami to oznaka zaburzeń energetycznych wątroby. Zatem odruchowa stymulacja narządów wewnętrznych przekłada się na zasadzie sprzężenia zwrotnego na terapię przeciwzmarszczkową!
Stan skóry a stres – Związek pomiędzy stanem naszej skóry a stresem został udowodniony przez naukowców. Psycho-dermatologia to nowa dziedzina, która bada te zależności. W gabinetach dermatologów padają pytania natury psychologicznej a jedną z metod terapeutycznych zalecanych pacjentom dermatologicznym jest obecnie relaksacja! Zabieg ten głęboko relaksuje a doznania, które występują w trakcie takiego odprężenia nie są porównywalne z żadnym innym masażem twarzy czy ciała! To specyficzna praca w bezpośredniej bliskości ośrodków kory mózgowej zapewnia stan niezwykłej błogości, rozluźnienia, “odpływania” i zapomnienia. Tylko podczas zabiegu refleksologii twarzy terapeuta ma “dostęp” do ciała migdałowatego mózgu odpowiedzialnego za nasze uporządkowanie emocjonalne i nastrój, za radzenie sobie ze stresem.
Zapobiegawczy aspekt energetyczny terapii twarzy – Praca na punktach nerwowo-naczyniowych twarzy to praca na meridianach czyli kanałach energetycznych. Tradycyjna Medycyna Chińska zakłada, że zaburzenia energetyczne w meridianach są główną przyczyną początkowo niewielkich dolegliwości a potem schorzeń ostrych czy przewlekłych. Ważne jest zatem by zaburzenia energetyczne rozpoznawać i poddawać terapii. Refleksologia twarzy pobudza przepływ energii przez organizm człowieka, usuwa jej bloki i zastoje, i w ten sposób zapobiega rozwojowi dolegliwości na poziomie energetycznym.

Zebrane informacje pochodzą ze strony MIRT (Międzynarodowy Instytut Refleksologii Twarzy)

Prawa autorskie do tekstu: Beata Dmitruk-Sekuła, Międzynarodowy Instytut Refleksologii Twarzy MIRT, www.refleksoterapia.net

Wybrała
Bożena Szurlej